Obec Lipník
Lipník okres Ml. Boleslav

O pétanque a jeho počátcích na Lipníku, a o úspěších lipnických hráčů

O pétanque a jeho počátcích na Lipníku, a o úspěších lipnických hráčů
První pétanquové koule se na Lipníku objevily před patnácti lety, v roce 1996. O rok později, přesně 20. září 1997, byl při Penzionu Lipník (tehdy to byl ještě hostinec Na Lipníku) založen „Pétanque club Lipník“.
Tato hra, přesněji tento sport, zaujal v krátké době řadu místních sportovců a byla vybudována nejprve dvě, krátce na to další dvě hřiště.
Jde o hru na první pohled jednoduchou. Dvě soupeřící družstva – může jít o jednotlivce, dvojice, nebo nejčastěji trojice – se snaží své koule, kterých má každé družstvo šest (u jednotlivců tři) umístit co nejblíže dřevěné kuličce, košonu (v českém překladu „prasátko“), která se hází na vzdálenost šesti až deseti metrů. První koulí začíná strana, která hází košon, a pak vždy ta strana, která má svou nejbližší kouli dál, než soupeř. Hráči se snaží dobrou soupeřovu kouli předstihnout, případně odsunout či vyrazit, nebo posunout či ze hřiště vyrazit „prasátko“. Dobří hráči umí dát kouli různou rotaci, faleš, takže dráha koule nemusí být rovná, tak trochu jako u fotbalového míče.
Zdaleka však tato hra není jednoduchá a hráčům skýtá neuvěřitelné zážitky a potěšení ze hry.
První kluby v Čechách vznikly dříve než lipnický klub, například klub ve Vrchlabí, v Brně, v Ořechu, V Karlových Varech, v Poděbradech, v Praze. Asociace pétanque klubů byla pak vytvořena v roce 1996 pod názvem Česká Asociace PEtanque Klubů (ve skratce ČAPEK). Lipnický klub do asociace vstoupil v roce 1998 a dva roky nato se stal nejpočetnějším klubem (čítal tehdy 52 členů) a čtvrtým nejúspěšnějším v ČR, disponujícím dvaceti hřišti.
V roce 2002 se klub rozdělil na dvě části. Jedna část má vlastní právní subjektivitu, druhá je zastřešena TJ Sokolem Lipník. Obě části se dohodly na názvech PCP Lipník a PC Sokol Lipník. PC Sokol Lipník si po rozdělení vybudoval dostatečné množství vlastních pétanque hřišť poblíž fotbalového areálu. Oba lipnické kluby mají dnes dohromady kolem padesáti členů.
Za čtrnáct let činnosti mají lipničtí hráči za sebou dlouhou řadu úspěchů jak při velkých celostátních i mezinárodních turnajích, tak při různých typech Mistrovství České republiky. Alespoň některé z těchto úspěchů a akcí připomenu, především z významných, tedy z MČR.
Již v roce 1998 byl lipnický junior Pavel Kopper vyslán na Mistrovství Evropy do Francie do Dijonu. Rok nato se další lipnická juniorka Veronika Plačková stala vicemistryní ČR, lepší byl jen Milan Hašek z Brna.
V dubnu 1999 uspořádal PC Lipník školení trenérů pod vedením zkušených francouzských reprezentantů a trenérů.
V květnu téhož roku získala lipnická trojice Čermák, Macek, Macho 1. místo ve třetím kole MČR trojic.
V roce 2000, kdy se ČAPEK stal členem ČSTV, vybojoval náš Rubi Gorroňo zlatou medaili na MČR dvojic, děvčata Muzikantová, Plačková, Tanečková získaly na MČR žen bronz, stejně jako Naďa Muzikantová spolu se Zdeňkem Vavrovičem na MČR smíšených dvojic.
V roce 2001 se Mistrovství ČR žen konalo na lipnických hřištích, avšak bez výrazného úspěchu domácích. O rok později získala trojice Muzikantová, Plačková, Chludilová na hřištích na zámku Lednice stříbrnou medaili, a rok poté se v pozměněném složení Muzikantová, Petříková, Chludilová staly Mistryněmi ČR s právem účasti na ME v Rastattu. Naše děvčata tu vybojovala 3. – 4. místo v Poháru národů.
V roce 2004 získali titul Mistrů ČR na MČR juniorů v Čenkovicích Vláďa Louda a Jan Hybler, Honzík dosáhl pozoruhodného výsledku i při MČR jednotlivců v Praze, kde (jako junior!) obsadil z 92 účastníků sedmé místo. Ve stejném roce na MČR dvojic v České Třebové se P. Pažout a V. Louda stali Vicemistry ČR. V tomto roce Lipník uspořádal na svých hřištích u Penzionu MČR smíšených dvojic.
V dalších letech ještě obsadila lipnická děvčata několikrát třetí nebo čtvrtou příčku na MČR žen.
Pozornému čtenáři jistě neunikne, že většinu výraznějších úspěchů mají na svém kontě ženy. Ne že by Lipník neměl mužské talenty. Jde o to vytrvat a neusnout na vavřínech.
V současné době má Česká asociace kolem osmi set členů a jednapadesát aktivních klubů a potěšitelné je, že oba lipnické kluby patří mezi menšinu těch, které mají své nadějné juniory.

Projekt: Cyklostezka Lipník - Čachovice

projekt cyklostezka Lipník - Čachovice